Geçen hafta hisse senetleri

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören hisse senetleri geçen hafta ortalama yüzde 1,73 oranında değer yitirdi.

FED’in 2. tur parasal genişlemeye gitmesiyle önceki haftalarda risk alma iştahı yükselen piyasalar, geçen hafta bu parasal genişlemenin etkilerine ilişkin soru işaretlerinin yanı sıra Avrupa ve Çin’den gelen haberlerle daha temkinli bir seyir izledi.

Parasal genişleme kararının ardından, dolar arzının artacağına ilişkin beklentilerin dolara satış getirmesiyle, 1,43 seviyelerine kadar yükselen EUR/USD paritesi, daha sonra gelen kar satışlarının ve başta İrlanda olmak üzere borçlu Avrupa ülkelerine ilişkin endişelerin yeniden artmasının ektisiyle hızla geriledi ve 1,3688 seviyesinden haftayı tamamladı.

Avro bölgesinde GSYİH büyümesinin 3. çeyrekte yüzde 0,4’e yavaşladığı (önceki yüzde 1) açıklandı. Büyümeye Alman ekonomisi yüzde 0,7 ile öncülük ederken, Yunanistan yüzde 1,1 daraldı, İspanya ekonomisi ise değişiklik göstermedi.

Moody’s, bir açıklama yaparak piyasaların böyle fiyatlamasının kredi notu değerlendirmesi açısından çok fazla önem taşımadığını, kredi derecelendirme şirketlerinin orta vadede oluşabilecek riskleri de göz önüne alarak kredi notu verdiklerini hatırlattı. Moody’s ayrıca yüksek cari açığa da dikkat çekerken, bu açıklamalar yurt içi piyasalarda bir miktar bozulmaya yol açtı. Gösterge faiz yüzde 7,63 seviyelerinden yüzde 7,80’in üzerine kadar yükseldi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !